Czy kara za brak biletu parkingowego podlega VAT
Pobieranie przez podmiot zarządzający parkingami opłaty dodatkowej za brak biletu parkingowego nie powoduje skutków w podatku od towarów i usług, gdyż opłata ta jest swoistego rodzaju odszkodowaniem.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2022 r. (0111- KDIB3-1.4012.279.2022.1.ABU).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania parkingami na rzecz ich właścicieli, np. dużych sieci handlowych. Na zarządzanych przez siebie obiektach spółka wywiesza w widocznym miejscu regulamin i cennik parkowania. Obowiązkiem spółki jako zarządzającego jest egzekwowanie przestrzegania zasad korzystania z parkingu określonych w regulaminie. Klienci korzystający z parkingu zawierają z zarządzającym umowę najmu miejsca parkingowego na określonych w regulaminie warunkach.
Zawarcie umowy rozpoczyna się z momentem wjazdu na parking. Opłata zależna od czasu postoju jest uiszczana przez klientów w parkomacie. W momencie rozpoczęcia parkowania klienci powinni przewidzieć, na jaki czas pozostawiają pojazd na parkingu oraz uiścić z góry należną sumę wynikającą z cennika. Zleceniodawcom spółki zależy na zapewnieniu odpowiedniej przepustowości parkingów. Kontrolerzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta